Zwalczanie szkodników w uprawach

Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju środków ochrony roślin. Mogą chronić rośliny przed różnymi zagrożeniami, mogą być to przykładowo środki zwalczające grzyby ale także insekty.

Insektycydy to środki stosowane do zabijania owadów i niektórych innych stawonogów, roztoczy, kleszczy, pająków. Środki ochrony roślin są klasyfikowane na podstawie ich struktury i sposobu działania. Wiele insektycydów działa w określonych miejscach w układzie nerwowym owada. Zwykle zapewniają one bardzo szybkie powalenie owadów, które mogą ostatecznie umrzeć z powodu odwodnienia lub głodu. Insektycydy zwykle rozpyla się na porażonych roślinach lub powierzchni, na której spoczywają.

W zależności od szkodnika, insektycyd może zabić przez bezpośredni kontakt z kroplami oprysku, połknięcie traktowanych liści lub długotrwały kontakt z pozostałościami na traktowanej powierzchni. Środki tego rodzaju mogą działać na układ nerwowy insektów, zakłócają przekazywanie impulsów nerwowych w szczelinie synapsy. Do tej grupy należą insektycydy fosforoorganiczne i karbaminianowe.

Mogą być stosowane jako insektycydy kontaktowe lub resztkowe. Niegdyś szeroko stosowane do zwalczania owadów, te środki owadobójcze zostały w dużej mierze zastąpione innymi grupami.

Botaniczne środki owadobójcze to środki obronne ekstrahowane z roślin i stosowane do zwalczania szkodników. Często są to środki owadobójcze, syntetyczne substancje chemiczne oparte na strukturze molekularnej naturalnego insektycydu. Środki mogą także zakłócać działanie regulatorów wzrostu owadów są to substancje chemiczne oparte na hormonach, które regulują rozwój stawonogów. Zakłócają metamorfozę, więc są aktywne przeciwko niedojrzałym stadiom, ale nie dorosłym – fungicyd rzepak jesienią. Wielu rolników poszukuje sposobów na ograniczenie wpływu suszy rzepak jak również wiele innych roślin uprawnych w czasie suszy będzie dawała mniejsze plony. Dlatego też należy zadbać o to aby inne rośliny nie wyciągały wody z gleby. Dzięki temu rośliny uprawne będą miały dostęp do wody, przez co plony będą wysokie.