Jeżeli chcemy chronić nasze rośliny uprawne powinniśmy potraktować je odpowiednimi środkami.
Bardzo często wykorzystuje się herbicydy, które niszczą chwasty, nasze rośliny nie będą wówczas musiały konkurować z nimi o wodę. Niektóre herbicydy przemieszczają się w roślinie. Herbicydy układowe przemieszczają się po wchłonięciu przez liście, łodygi lub korzenie. Herbicydy, które nie poruszają się po wejściu do rośliny, nazywane są herbicydami kontaktowymi. Niektóre produkty mogą być herbicydami kontaktowymi lub ogólnoustrojowymi, w zależności od sposobu ich stosowania.
Sposób działania odnosi się do wpływu herbicydu na roślinę. Herbicydy działają na wiele różnych sposobów. Jeśli zrozumiemy sposób działania herbicydu, będziemy mogli wykorzystać je w sposób optymalny. Inne problemy, takie jak choroby, niedobór składników odżywczych i uszkodzenia przez owady, mogą naśladować działanie herbicydów.
Te inne możliwości należy wykluczyć przed rozpoznaniem uszkodzenia przez herbicyd. Można je stosować jeszcze przed wzrostem roślin, ochrona roślin działa także na chwasty trawnikowe, zapewniając barierę na powierzchni gleby, która zniechęca nasiona chwastów do kiełkowania.
Najlepiej działa na liściaste rośliny dwuliścienne jeśli jest stosowany w prawidłowej dawce, nie zaszkodzi roślinom jednoliściennym, takim jak trawa przed naszym domem. Aby rośliny były zdrowe muszą prawidłowo pobierać wodę i składniki odżywcze z gleby, dlatego też muszą posiadać zdrowe korzenie. Różnego rodzaju choroby grzyby czy też szkodniki mogą atakować korzeń rośliny. Dlatego teak ważny jest mocny korzeń rzepaku ale także innych roślin uprawnych – ochrona rzepaku przed chorobami grzybowymi jesienią. W tym przypadku stosujemy środki ochrony roślin działające na korzeń, a następnie dalej przez łodygę i liście na całą roślinę. Aby środki ochrony roślin dotarły do korzeni muszą przedostać się przez glebę. Jeżeli gleb jest zbyt sucha wówczas środek może po prostu spłynąć. Dodatkowo może wpłynąć także niekorzystnie na inne uprawy. Dlatego też będziemy musieli wybrać optymalny czas oprysku. Nie powinny wówczas występować deszcze, które mogą zmyć środek i utrudnić jego działanie.